Uz ove savjete produžit ćete trajanje baterije telefona, sačuvat ćete svoje oči, a znamo i kako ćete sačuvati novac
Svijet se vrti oko pametnih telefona, sigurno ste barem jednom pomislili dok ste gledali ljude u tramvaju kako ne odvajaju svoj pogled. Djeca vjerojatno ne bi ručala niti posjetila toalet da ih roditelji na to ne podsjete.
1. Resetirajte telefon
Kad ste posljednji put isključili i uključili svoj pametni telefon? Trebali biste to napraviti s vremena na vrijeme kako bi se unutar operativnog sustava određene aplikacije isključile ako ih ne koristite duže vrijeme, ispraznit će se radna memorije, kućište će se ohladiti.
Televizori ne rade danima, tjednima i mjesecima nego ih isključujemo svaki dan kao i računala. Sve se komponente na taj način mogu štedjeti, a vaš će telefon duže vrijeme raditi.
2. Punite bateriju do 80 posto
Iako smo naviknuti puniti bateriju kad god se sjetimo to ipak nije dobro za zdravlje baterije. Prosječna litij-ionska baterija omogućuje oko 500 ciklusa punjenja i pražnjenja pa ako biste bateriju punili jednom dnevno to znači oko godinu i pol dana korištenja, bez primjetnog opadanja kapaciteta.
Punite li bateriju kad je prazna to nije dobro. Nije dobro puniti bateriju niti do 100 posto. Idealno bi bilo bateriju držati u području između 20 i 80 posto, eventualno 90 posto, a zatim iskopčati punjač. I ne zaboravite isključiti punjač iz utičnice, nakon završetka punjenja.
Novi modeli električnih i plug-in hibridnih automobila omogućuju ograničavanje postotka punjenja baterije te će se po želji punjenje zaustaviti recimo na 80 posto. Pametni telefoni iznad 80 odnosno 90 posto usporavaju punjenje baterije, kako bi se smanjilo grijanje elektrolita i spriječilo njihovo uništavanje.
3. Koristite li u noćnim satima noćni način rada?
Uključujete li filtar plavog svjetla koje smeta našim očima, naročito noću te nas drži budnima i sigurno pri tom gledanju nećemo tako brzo zaspati.
Obje postavke se mogu podesiti u postavkama uređaja, moguće je čak i programirati vrijeme u kojem će se uključiti toplije boje, a zatim ponovo ujutro deaktivirati jer nam tijekom dana plavo osvjetljenje neće toliko smetati.
4. Treba li vam tolika memorija?
Moderni pametni telefoni dolaze s 16 pa i 18 GB radne memorije. Postoje modeli s 12 GB, s 8 GB, 6 GB, 4 GB, 3 GB, a zašto ne biste kupili model s 2 GB RAM-a ukoliko se na telefonu ne igrate, ne koristite zahtjevne aplikacije?
Možda bezveze bacate novac za nešto što nećete moći iskoristiti. Na primjer, meanIT Smartphone X4 ima 2 GB radne memorije te koristi posebnu verziju Googleovog operativnog sustava Android 12 Go. Ključna je riječ “Go”. a omogućuje daleko bolje performanse telefona s manje radne memorije.
Pojedine Googleove aplikacije su optimizirane i smanjene do 50 posto u odnosu na telefone koji nemaju oznaku Go. Interna memorija najnovijeg meanIT uređaja Smartphone X4 je 16 GB, što također omogućuje dovoljno mjesta za pohranu, bez da plaćate nešto što možda nikada nećete napuniti. Ukoliko vam ustreba memorije jednog dana kupite microSD karticu i tako proširite memoriju za dodatnih 32 GB.
5. Trebate li zaista 4G i 5G telefon?
Iako nas svakodnevno bombardiraju s 5G mrežom i telefonima koji rade u tom frekvencijskom području, za većinu potreba (nekima čak i za sve potrebe) bit će dovoljan i 3G. meanIT Smartphone X4 omogućuje smještaj dvije 3G SIM kartice uz koje ćete imati kvalitetan glasovni poziv te solidnu brzinu prijenosa podataka.
Ionako ćete sve veće nadogradnje softvera, instalaciju aplikacija i igara obaviti dok ste pod wireless mrežom, a uz 3G će vam se i baterija manje trošiti nego kada koristite 4G i 5G. Uz ovih pet savjeta možete štedjeti novac, baterija će vam duže trajati, a dobro će doći i vašim očima malo manje plavog svjetla.
Zadnji komentari