Samoća je jedan od glavnih problema koji muči ljude novijeg doba, a tehnologije su tu kako bi im život ipak bio ugodniji, ali i sigurniji
Osjećaj usamljenosti može imati negativan utjecaj na mentalno zdravlje, a neka istraživanja pokazuju kako usamljenost može povećati stres pa i dovesti do povećanog rizika od određenih mentalnih problema.
Prošla je godina, od strane utjecajnih osoba u svijetu, proglašena „godinom epidemije usamljenosti“, a liječnici smatraju kako usamljenost predstavlja rizik za javno zdravlje u rangu s pušenjem i alkoholom. Svjetska zdravstvena organizacija također je prepoznala problem usamljenosti i proglasila ga u 2023. godini hitnom prijetnjom zdravlju.
Usamljenost je značajan globalni javnozdravstveni problem, čemu je dodatno pridonijela i pandemija od prije gotovo četiri godine. Usamljenost jednako pogađa i mlade i stare, a povezanost putem tehnologija sigurno može smanjiti taj problem.
Drugi problem koji muči samce su nezgodne situacije poput pada i nemogućnost pozivanja pomoći. Ipak, rješenje postoji kroz SOS tipku koju nude mnogi današnji uređaji. U ponudi hrvatske robne marke meanit s prihvatljivim cijenama visoke kvalitete u ponudi su mnogi mobiteli s integriranom SOS tipkom koju je potrebno samo pritisnuti.
Stoga je bitno da samac ili starija osoba uvijek uz sebe ima mobitel kako bi i u slučaju pada vrlo lako mogao pozvati pomoć jednostavnim dodirom, bez razmišljanja kako u telefonskom imeniku pronaći kontakt. Mnogi se u takvim situacijama ne mogu sjetiti niti broja hitnih službi.
Prethodno je u meanit F60 Slide, ukoliko se preferira klizni mehanizam otvaranja kućišta, potrebno unijeti do pet različitih brojeva koji mogu biti brojevi hitnih službi ili kontakti poput susjeda, rođaka, prijatelja i poznanika.
Mobitel će sam, nakon pritiska na SOS tipku, pozvati prvi broj s liste, a ukoliko se osoba s druge strane telefonske linije ne javi automatski se poziva prvi sljedeći broj na listi. Istovremeno, na telefonu se uključuje i vanjski zvučnik.
Istu značajku nudi i crveni meanit Senior 15 (dostupan je i u crnoj boji), a također dolazi i s velikim tipkama i znakovima kao i s velikim fontom u izborniku. Ništa manje nije bitna niti baterija koja se ne mora nadopunjavati prečesto – Senior 15 koristi ugrađenu bateriju od 1800 mAh, što je dvostruko više od većine mobitela za starije na tržištu.
U pakiranju dolazi i kompletan punjač, a tu je i LED svjetiljka velike snage koja će noću osvijetliti put ili je samo potrebno pogledati što se to čuje u kutu spavaće sobe.
Dodatni benefit Seniora 15 su tipke M1 i M2 koje se koriste za brzo biranje pa osoba niti ne mora vladati mobitelom nego je dovoljno samo zapamtiti kome pripadaju ta dva broja telefona. Samcima i starijim osobama oba meanit mobitela mogu poboljšati kvalitetu života pa čak i spasiti život.
Zadnji komentari