Select Page

Apple sa svojim iPhone pametnim telefonima više nije u samom vrhu, a prema vrhu se daleko većim koracima penju drugi brandovi.

 

U posljednjih nekoliko godina Apple je s iPhone telefonima držao drugi poziciju u prodaji pametnih telefona u svijetu dok prvu poziciju duže vrijeme, još od vremena nekadašnje a ne današnje Nokije, drži Samsung. S trećeg je mjesta ovaj dvojac slijedio Huawei, dok su ostale visoke pozicije držali i drže Xiaomi i Oppo.

Stigao je izvještaj o prodaji pametnih telefona u drugom tromjesečju 2018. godine, a po prvi put u povijesti drugu poziciju zauzeo je Huawei. Možemo reći kako je situacija ista kao što su hrvatski nogometaši osvojili slavno drugo mjesto na nogometnom prvenstvu u Rusiji. Po prvi put u povijesti.

Samsung je u usporedbi s istim razdobljem prošle godine imao pad u isporuci pametnih telefona za čak 10,4%, sa 79,8 milijuna na 71,5 milijuna. Smanjio se Korejcima i udio na tržištu pa sada umjesto 22,9% drže 20,9%. S druge strane, Huawei je u odnosu na prošlu godinu ostvario rast prodaje za čak 40,9% – s 38,5 milijuna na 54,2 milijuna mobitela dok je udio s 11% skočio na 15,8%.

Treću poziciju sada zauzima Apple s iPhoneom, a prodali su 0,7% više mobitela nego lani u istom periodu (41,3 milijuna, prethodno 41 milijun), što je utjecalo i na malo povećanje udjela na tržištu s 11,8% na 12,1%. Veliki rast, ustvari najveći od svih na ovoj listi ostvario je Xiaomi. 48,8% ostvaren je rast (prodali su 31,9 milijuna smartphonea, u usporedbi s prošlogodišnjih 21,4 milijuna), a za nekoliko postotaka su povećali i udio na svjetskom tržištu, sa 6,2% na 9,3%.
Nešto manje poznat na našem tržištu je Oppo, također kineski proizvođač kao i Huawei i Xiaomi, uz rast prodaje za 5,1% te povećanje broja prodanih uređaja s 28 na 29,4 milijuna.

 

Isporuke pametnih telefona u svijetu u drugom tromjesečju 2018. i 2017. godine (izvor: IDC)

 

Osim Applea, svi drugi (novi) pametni telefoni danas rade na Androidu. Kad govorimo o softveru odnosno o Androidu i Android aplikacijama dolazimo do jedne vrlo bitne činjenice, a to je legalnost modela pametnog telefona na neki način odobrenog od strane Googlea. Naime, u svijetu pa tako i na hrvatskom tržištu postoje modeli Android telefona i tableta koji nisu certificirani od strane Googlea te nemaju GMS certifikat (Google Mobile Services).

Iz tog razloga na takvim telefonima nisu instalirane Googleove aplikacije poput Gmail, Chrome, YouTube, Maps, Search, Drive nego se one moraju naknadno dodati, preko treće strane u telefone. Na taj način aplikacije ne prolaze kroz Googleovu Play trgovinu te su takvi telefoni potencijalno opasni za korištenje jer je vrlo lako moguće zaraziti malicioznim softverom takve Android telefone i tablete.

 

meanIT Smartphone C4 s dvije stražnje kamere i baterijom kapaciteta od čak 4000 mAh uz gratis zaštitnu masku

 

GMS certifikatom ne mogu se pohvaliti svi proizvođači mobitela na hrvatskom tržištu, a kako biste provjerili da li je vaš pametni telefon certificiran od Googlea otvorite Play Store (Trgovinu), Postavke (Settings) te zatim na kraju svih opcija potražite Certifikat uređaja (Device certification). Ukoliko vam tu piše da je uređaj certificiran samim time je i odobren od strane Googlea. Certifikat se plaća te ga se ne može samo tako dobiti, bez prethodnog ispunjavanja određenih uvjeta koje traži Google.

Provjerili smo meanIT pametne telefone i tablete dostupne na hrvatskom tržištu u velikom broju trgovina i web shoppova te se uvjerili da su certificirani od strane Googlea. Tražite li novi smartphone po povoljnoj cijeni, pogledajte modele poput meanIT Smartphone C4, ali i tablete meanIT C80, meanIT C81, meanIT C10, meanIT C11. Nama je posebno zanimljiv dječji tablet meanIT K7 Kids. meanIT je brand prisutan na hrvatskom tržištu duže od 7 godina, a u ponudi se nalaze kvalitetni Android pametni telefoni i tableti.

 

meanIT Tablet C10 i meanIT Tablet C11 s ekranima dijagonale 10,1 inča, s dual SIM 3G podrškom

 

Dakle, kupnjom meanIT smartphonea i tableta možete biti sigurni u kvalitetu i pouzdanost, ali i da se na vaš telefon neće „useliti“ neželjene aplikacije koje vam mogu nanijeti razne štete i neugodnosti pa čak i materijalnu štetu jer maliciozne aplikacije u stanju su svim vašim kontaktima u telefonu poslati MMS poruku koja se skupo naplaćuje prilikom slanja, ali i moralnu štetu slanjem neprimjerenog sadržaja. Prije kupnje svojeg sljedećeg Android telefona zatražite od prodavača da vam pokažu kako je uređaj kojeg kupujete zaista odobren od strane Googlea. Tek tada možete mirno spavati i biti sigurni u svoj smartphone.

Pin It on Pinterest

Share This