Utakmice UEFA Lige prvaka mogu se gledati i na pametnim telefonima. Kako je sve počelo i tko se najviše puta okitio titulom?
Današnja UEFA Liga prvaka nekada se zvala Kup prvaka (naziv je promijenjen u sezoni 1992/1993.), a prvo natjecanje održano je davne 1955. godine – prijedlog natjecanja dao je francuski novinar Gabriel Hanot. Prvu su utakmicu 4. rujna 1955. odigrali Sporting CP i Partizan iz Beograda, a te davne godine sudjelovali su: Milan (Italija), AGF Aarhus (Danska), Anderlecht (Belgija), Djurgården (Švedska), Gwardia Warszawa (Poljska), Hibernian (Škotska), Partizan (Jugoslavija), PSV Eindhoven (Nizozemska), Rapid Wien (Austrija), Real Madrid (Španjolska), Rot-Weiss Essen (Zapadna Njemačka), Saarbrücken (Saar protektorat), Servette (Švicarska), Sporting CP (Portugal), Stade de Reims (Francuska) i Vörös Lobogó (Mađarska).
Prvi osvajač Kupa prvaka bio je Real Madrid, inače aktualni prvak u posljednje tri sezone (2016, 2017. i 2018.), a Madriđani su se kroz 64. sezone okitili s najviše titula prvaka, s njih čak 13. Slijede Milan sa 7, Bayern Munchen, Barcelona i Liverpool s po 5 titula dok se s naših prostora na listi nalazi jedino Crvena zvezda, prvak iz 1991. godine.
Čak 120 golova za Manchester United i Real Madrid zabio je Cristiano Ronaldo, i to u 152. utakmice u periodu od 2002. pa do 2018, a s okruglih 100 golova slijedi Lionel Messi u 125 nastupa od 2004. godine (samo za Barcelonu). Najviše je utakmica u Ligi prvaka odigrao Iker Casillas – 167, slijedi Christiano Ronaldo (152), Xavi (151), Raul (142) dok je Zlatan Ibrahimović u periodu od 2001. do 2018. u 120 utakmica zabio 48 golova.
Inače, nakon osvajanja titule prvaka, pobjednički klub osvojeni trofej može držati u svojem vlasništvu do najkasnije dva mjeseca prije sljedećeg finala, a zatim ga mora vratiti UEFA-i dok se pobjednicima u trajno vlasništvo daje umanjena verzija pokala. Ali, osvoji li neki klub tri finala za redom, originalni pokal ostaje u trajnom vlasništvu. To je do sada uspio napraviti Real Madrid (osvojio je prvih pet natjecanja od 1956. pa do 1960, te zatim od 2016. do 2018.). Inače, španjolski su klubovi do sada najviše puta osvojili pobjednički trofej (čak 18 puta), slijede Talijani, Englezi, Nijemci, Nizozemci, Portugalci. Spomenimo i zanimljiv podatak da su u finalu Lige prvaka jednom igrale dvije momčadi iz iste države – bilo je to 2000. godine, a noge su odmjerili Real Madrid i Valencia dok su pobjedu odnijeli Madrižani.
Aktualnu Ligu prvaka možete osim na malim ekranima pratiti i preko pametnih telefona odnosno tableta te preko weba, a čak ne morate biti pretplaćeni na mjesečni paket od 45 kuna nego domaći operator s kupljenim pravima za utakmice u Hrvatskoj omogućuje čak i kupnju pojedinačne utakmice.
I dok pobjednici Lige prvaka svoj pehar moraju vratiti natrag, vi nakon kupnje pametnog telefona i odgledane ne samo jedne nego više utakmica mobitel ne morate vratiti nego mu samo napuniti bateriju. Kako biste mogli satima gledati utakmice Lige prvaka predlažemo kupnju smartphonea sa što većim kapacitetom baterije. Uz snažnu bateriju i mnogima bitan uvjet povoljne cijene, na hrvatskom tržištu možete birati između dva pametna telefona: meanIT Smartphone C4 i meanIT Smartphone C41.
Android pametni telefoni meanIT Smartphone C4 i meanIT Smartphone C41 uz bateriju kapaciteta od čak 4000 mAh, što je primjetno više nego što nude višestruko skuplji konkurenti, nudi kvalitetan IPS LCD ekran dijagonale od 5 inča, dvostruku stražnju i prednju selfie kameru te dual SIM funkcionalnost. S obzirom da ćete Ligu prvaka gledati i u pokretu na svojem pametnom telefonu, pametno je telefon zaštititi zaštitnom maskom. Ne morate kupovati masku i dodatno izdvajati novac – u pakiranju uz meanIT Smartphone C4 i meanIT Smartphone C41 dolazi gratis zaštitna maska.
Jeste li već prognozirali tko bi u novoj sezoni mogao biti pobjednik? Hoće li to po 14. put biti Real Madrid s našim Lukom Modrićem ili neki drugi europski klub u kojem igraju i mnogi srebrom ovjenčani Vatreni iz Rusije?!
Zadnji komentari