Select Page

Koja je pozicija senzora bolja – naprijed ili natrag ili ipak na okviru? Ipak, potreban je oprez, ako govorimo o sigurnosti i pouzdanosti

 

Otisak prsta unikatan je svakom čovjeku čime su automatski stvoreni preduvjeti za mogućnost jedinstvenog sustava zaštite. Ipak, maleni senzori na pametnim telefonima, smješteni na stražnjoj strani kućišta, ispod ekrana ili na okviru kućišta mogu biti i slaba točka.

Uz pametne telefone senzor otiska prsta imaju i tableti, ali i prijenosna računala, mogu se pronaći na bravama na ulaznim vratima kuća, poslovnih prostora ili garaža. Prednost ovakvog rješenja je brzina otključavanja, intuitivnost i svestranost u odnosu na gotovo sve druge vrste sigurnosti.

U novije vrijeme mnogi pametni telefoni imaju mogućnost otključavanja ekrana licem, uz prednju kameru i softver koji može analizirati crte lica. I to je rješenje brzo i praktično, ali nije funkcionalno u svim uvjetima, Vrlo često kamera treba dodatni dubinski senzor koji će brže i sigurnije provjeriti identitet osobe koja gleda u kameru telefona.

 

 

Zadržimo li se na senzorima otiska prsta na pametnim telefonima postavlja se pitanje koje su pozicije za smještaj senzora ipak najpraktičnije? Pronalazimo ih na prednjoj strani, ispod ekran, na bočnoj strani te na stražnjoj.

Jedna anketa na internetu pokazuje kako gotovo 50 posto korisnika preferira stražnju stranu, prednji senzor voli koristiti 40 posto korisnika dok se preostalih 10 posto odlučilo za bočni senzor. Razlozi za prednji senzor su što se telefon ne mora svaki put okretati kako bi se otključao. Dok je telefon na stolu praktičnije je dotaknuti senzor. Ali, ukoliko se s telefonom barata u jednoj ruci tada je vrlo nepraktično i teško pogoditi donji dio ekrana na kojem se nalazi senzor.

Ipak, pokazalo se kako su stražnji senzori ipak praktičniji jer je kažiprst pri držanju telefona u ruci smješten na stražnjoj strani kućišta. Dok se iz džepa vadi telefon jedan prst će najčešće biti baš na poziciji senzora i na taj se način brzo može otključati ekran telefona.

 

 

Na stražnjoj strani pametnog telefona meanit Smartphone X5 nalazi se senzor otiska prsta, na idealnom mjestu dok se telefon pridržava u ruci – prst će instinktivno pasti baš na senzor i u djeliću sekunde će telefon biti otključan.

Čak i dok je telefon u zaštitnoj maski, a u pakiranju uz meanit Smartphone X5 dobit ćete gratis silikonsku maskicu kao i kompletan punjač s USB-C kabelom. Unutar kućišta smještena je baterija kapaciteta 3400 mAh, a 4G pametni telefon ima odličan IPS LCD ekran dijagonale 6,5 inča, uz urez za prednju kameru od 5 megapiksela. Na stražnjoj se strani, pored senzora otiska prsta, nalazi kamera od 8 megapiksela.

 

Pin It on Pinterest

Share This