Select Page

Selfie snimanje danas je kod određenih skupina korisnika pametnih telefona čak i popularnije od snimanja sa stražnjom kamerom

 

Prednja kamera na mobitelima postoji dva desetljeća, ali u početku su bile zamišljene za video razgovore. Prošlo je mnogo godina dok su selfie fotografije postale popularne, a veliki im je zamah prije desetak godina dala jedna američka glumica na dodjeli filmskih nagrada Oscar.

Od tada se snimanje prednjom kamerom ne smanjuje nego čak i povećava – možete to svakodnevno vidjeti na TikToku, Instagramu, Snapu i drugim društvenim mrežama, ali i uživo pri večernjim izlascima. S obzirom da se pametni telefoni koriste i za telefoniranje, uz uređaj naslonjen na uho, ne zaboravite prije okidanja obrisati leću prednje kamere. Na kraju krajeva, kao i stražnje.

Pojedini pametni telefoni samostalno će to čak i prepoznati i upozorit će vas da obrišete staklo iznad prednje kamere i ponovo napravite snimku.

 

 

 

Određeni modeli nude i okidanje prepoznavanjem gesti – otvorite li dlan vaše šake u kadru pokrenut će se odbrojavanje te okidanje nakon najčešće 5 sekundi. Time ćete snimiti mirniji kadar jer ne morate posezati za tipkom okidača, što obično malo pomjeri mobitel. S obzirom da pametni telefoni na prednjom kameri nemaju optičku video stabilizaciju svakako pripazite i na taj detalj.

Dostupno je i glasovno okidanje izgovaranjem određene riječi, što će nešto više trošiti bateriju jer u tim trenucima telefon osluškuje i pokušava prepoznati predefinirane riječi poput Smile, Cheese, Capture ili Shoot odnosno izgovor Record video, koji će pokrenuti video snimanje.

Mnogi pametni telefoni imaju u opcijama prednje kamere opciju odabira da se fotografija ili video spreme u memoriju onako kako se i prikazuju, bez da se prikaz okrene odnosno „špiglira“. Snimite li se na suvozačkom sjedalu konačni će rezultat izgledati kao da se nalazite na vozačkom mjestu – barem će to tako doživjeti oni koji pogledaju fotografiju ili video.

 

 

Ako samo sebe snimate, bez natpisa u pozadini ili na svojoj odjeći, vjerojatno će vam snimanje selfieja kao što se i prikazuje na ekranu biti svejedno kako u konačnici izgleda. Mnoge više zanima kako oni izgledaju u konačnici. Međutim, ako želite da se čini kao da vas je netko snimio tada u postavkama svoje prednje kamere jednostavno ostavite neoznačenu tu opciju. Kako izgleda vaša selfie fotografija možete provjeriti ukoliko se snimiti u majici s natpisom.

Dobru selfie kameru ima i pametni telefon meanIT Smartphone X5, uz 5 megapikselni senzor smješten na vrhu ekrana. Kameru možete pokrenuti i dok je telefon zaključan odnosno ekran nije aktivan s brza dva klika na tipku za uključivanje telefona. Ako ste posljednju koristili prednju kameru pri sljedećem pokretanju će se ona automatski pokrenuti, a ne stražnja.

Sa stražnjom kamerom možete koristiti i praktičnu opciju skeniranja QR kodova, što je potrebno odabrati u opcijama kamere, a primijetit ćete kako se telefon ponaša kao skener.

 

 

U postavkama kamere možete odabrati veličinu slike, između omjera 4:3 ili 16:9, ovisno za što vam je potrebna snimka. Odabirom omjera 4:3 maksimalno ćete iskoristiti senzor dok će 16:9 značiti nešto manji kadar, ali možda vam taj oblik više odgovara jer želite uspravno nešto snimiti. Istovremeno, možete na bolji način iskoristiti memoriju telefona od 16 GB jer će fotografija od 1 megapiksela ipak zauzeti manje prostora od 2 MPx, 5MPx ili 13 megapiksela.

U postavkama kamere telefona meanIT Smartphone X5 možete birati između 13 različitih scena kao što su zalazak sunca, kazalište, plaža, snijeg, noć, vatromet i zabava kako bi se optimizirale postavke i dobio najbolji mogući rezultat.

 

Pin It on Pinterest

Share This