Select Page

Uz cirkadijalni ritam optimalno vrijeme za spavanje ovisi i o individualnim potrebama te životnim navikama tako da ne postoji univerzalno najbolje vrijeme za počinak

 

Cirkadijalni ritam je unutarnji, otprilike 24-satni ciklus koji regulira brojne fiziološke procese u našem tijelu. Ovaj “biološki sat” utječe na obrasce spavanja i budnosti, oslobađanje hormona, tjelesnu temperaturu i mnoge druge funkcije.

Cirkadijalni ritam kontrolira se pomoću “glavnog sata” u mozgu, smještenog u hipotalamusu. Ovaj sat reagira na vanjske signale, ponajprije na svjetlost i tamu, kako bi uskladio unutarnje procese s dnevnim ciklusom.

Poznato je kako poremećaji cirkadijalnog ritma mogu dovesti do problema sa spavanjem, umora, razdražljivosti pa čak i povećanog rizika od kroničnih bolesti. Stoga bi pametnije bilo navečer uključivati alarm, a ne ujutro jer ako se ujutro moramo buditi s alarmom to je samo znak da smo prethodne noći prekasno otišli u krevet.

Potrebno je slušati svoj tijelo – obratite pozornost na to kada se osjećate umorno i pospano. To su znakovi da je vrijeme za spavanje. Pokušajte ići redovito na spavanje i buditi se u isto vrijeme svaki dan, čak i vikendom. To pomaže regulirati cirkadijalni ritam i poboljšati kvalitetu sna.

Postoji li idealno vrijeme za spavanje? Većina stručnjaka preporučuje odlazak na spavanje između 22 i 23 sata. Ovo vrijeme se smatra idealnim za zdravlje srca. Odraslim osobama potrebno je 7-9 sati sna svake noći.

Dodatno, postoje vremenski okviri tokom dana u kojima se ljudi prirodno osjećaju pospano, a to je između 13 i 15 sati poslijepodne te između 2 i 4 sata ujutro.

Smatra se kako bi za ustajanje trebalo koristiti budilicu, a ne pametni telefon jer ćemo ujutro imati “zdraviji” početak dana, bez pogleda na pametni telefon, provjeru mailova i poruka, informiranje o događanjima u svijetu.

Budilica bi trebala biti smještena dalje od kreveta kako bismo za njezino isključivanje ustali iz kreveta, što će poboljšati buđenje mozga i pokretljivost tijela, a nećemo odmah ujutro biti suočeni s pogledom na ekran.

 

 

Prijenosna budilica meanit A1 omogućuje postavljanje nekoliko alarma, a praktično je što se alarm može podesiti za radni dio tjedna te posebno za vikend. Na ekranu s ugodnim plavim LED svjetlom prikazuju se veliki brojevi točnog vremena, datum i dan u tjednu.

Meanit sat/budilica A1 prikazuje i temperaturu zraka te vlažnost u prostoriji kako bismo znali i te bitne podatke, naročito zimi kad je potrebno paziti na ovlaživanje prostora u kojem boravimo i spavamo.

Najbolje vrijeme za ustajanje jer kad je vani jutarnje svjetlo jer ono pomaže signalizirati vašem tijelu da je vrijeme za buđenje. Postepeno se budite. Ako imate mogućnost koristite pametne budilice koje simuliraju izlazak sunca. Upravo to omogućuje meanit LED Light zvučnik radio budilica – 10 minuta prije oglašavanja alarma uključuje se ugodno osvjetljenje, a tek kasnije slijedi zvuk budilice.

 

Pin It on Pinterest

Share This