Iako živimo u bežičnom svijetu, bez kabela ne bi bilo interneta, ali niti korištenja naših mobitela.
Kad pogledate vaš mobilni telefon, on nema vanjskih žica koje bi mu bile potrebne za rad. Cjelokupna se komunikacija mobitela s baznim stanicama odvija bežično. Ali, žica je i dalje vrlo bitna u zajedničkom životu nas i mobitela jer su bazne stanice povezane žicom, preko kabela punimo baterije mobitela, a kabel koristimo i za prijenos podataka između mobitela i računala.
Žicom su povezani svi kontinenti na našem planetu – dužina jednog takvog kabela, kojeg je prošle godine postavio Facebook u suradnji s Microsoftom i Telxius, iznosi čak 6600 kilometara. Kabel promjera 7,6 centimetara sa svjetlovodnim nitima kroz koje prolazi internetski signal povezuje Virginia Beach u američkoj saveznoj državi Virginia i Bilbao u Španjolskoj. Kapacitet kabela je nevjerojatnih 160 terabita u sekundi, što je 16 milijuna puta brže nego što danas koristimo u našim domovima. Ipak, još je duži kabel koji spaja Njemačku i Koreju – kroz 39 točaka polegnuto je i povezano ukupno 39.000 kilometara kabela.
Sve je počelo davne 1850. godine, a završeno 1854. Tada je postavljen odnosno pušten u pogon prvi prekooceanski kabel koji je povezao Newfoundland u Sjevernoj Americi i Irsku, a koristio se za prijenos telegrafskog signala uz kapacitet odnosno prenošenje samo 8 riječi u minuti. Jedna riječ je koštala 5 dolara. Od tada je postavljeno 400 različitih podvodnih kabela ukupne dužine od gotovo milijun kilometara. S tim kabelima Zemlja bi se mogla okružiti čak 22 puta. Spomenimo i kako pojedini kabeli leže na dubini do 7,5 kilometara, a životni vijek kabela je do 25 godina.
Kod kuće, na poslu, u automobilu koristimo kabel za punjenje baterija naših pametnih telefona. Iako se na tržištu nalaze i bežični punjači kojima možemo puniti određene modele pametnih telefona, u konačnici su i takvi punjači na električnu mrežu povezani preko kabela. Danas koristimo kućne punjače, auto punjače i prijenosne punjače (odnosno power bankove).
Ukoliko vaš pametni telefon koristi microUSB kabel, u pakiranju uz telefon ste dobili konektor kojeg možete umetnuti samo na jedan način. meanIT USB kabeli s obostranim microUSB priključkom dužine su 1 i 2 metra te se koriste za punjenje i prijenos podataka. U meanIT ponudi s povoljnim cijenama pronašli smo kabele ne samo za Android nego i za iPhone telefone – dužine su 1,5 i 2 metra. Koristite li pametni telefon s najnovijim USB Type-C konektorom, i takve smo kabele pronašli u meanIT ponudi te u meanIT web shopu. Bitno je za napomenuti kako meanIT kabeli imaju struju punjenja od 2 A, jer danas gotovo svi novi pametni telefoni podržavaju brzo punjenje pa im je potrebna jača struja punjenja.
Ipak, vrhunac ponude su kabeli za Android (microUSB) i iPhone smartphone dužine čak 3 metra. S tim kabelom ne možete povezati kontinente, ali možete povezati vašu utičnicu na drugom kraju sobe i telefon dok sjedite na fotelji ili ležite u krevetu, bez onog osjećaja zatezanja kabela i straha da bi se mogao otkvačiti. Nabavite si dodatni, ali istovremeno i kvalitetni kabel koji će vam omogućiti veću slobodu dok ste s pametnim telefonom poput meanIT Smartphone C1 posebno povoljne cijene spojeni na punjač. Zaštitnu masku za telefon dobit ćete besplatno u pakiranju s meanIT pametnim telefonom prilikom kupnje.
Zadnji komentari