Select Page

Mogu li, poput nas ljudi, i naši mobiteli imati osjetila? Istražili smo ovo zanimljivo područje te došli do zanimljivih zaključaka.

 

Pet osjetila – vid, sluh, njuh, dodir i okus prvi je nabrojio antički filozof Aristotel u knjizi II (preciznije, u raspravi „O duši“). Iako se danas smatra kako postoje i neka druga osjetila, ovih pet su osnovnih uz koje ne samo da preživljavamo nego i uživamo u životu. Neki smatraju kako postoje još četiri unutarnja osjetila: termopercepcija, nocicepcija, propriocepcija i ravnoteža. Uz termopercepciju osjećamo temperaturu, uz nocicepciju bol, propriocepcija nam omogućuje lociranje vlastitih dijelova tijela dok uz ravnotežu održavamo – svoju ravnotežu.

Predosjećaj bi se također mogao svrstati u osjetila, ali s obzirom da nas predosjećaj nekada ili čak vrlo često prevari, nismo sigurni da spada u ovu skupinu. Koje od pet osjetila staviti na prvo mjesto? Možemo li reći da prvo nešto vidimo ili čujemo? Ili možda namirišemo? Dodirnemo ili prvo okusimo?

 

Uz naša osjetila, poput dodira, otkrivamo svijet oko nas

 

Kod tehnologije ćemo najvjerojatnije nešto prvo vidjeti i zatim na osnovu viđenog donijeti neko mišljenje, ali ćemo odmah to htjeti i dodirnuti. Ako je riječ o audiofilskom uređaju, onda nam obavezno nedostaje i zvuk kojeg bi čak trebalo staviti na prvo mjesto – sa zatvorenim očima i bez ikakvog dodira znat ćemo kakve je kvalitete audio sustav i da li nam odgovara. Kad bi mobitel imao miris, sigurno bismo „pojačali“ osjetilo njuha, a smanjili gledanje. Da se mobitel može pojesti, htjeli bismo ga zagristi, kao što rade mala djeca za sve što vide oko sebe.

Zanimljiva je igra s našim osjetilima, koja i u trenucima dok ovo čitate aktivno koristite za različite potrebe. Možda se oko vas širi miris nekog ukusnog jela, ali da je ukusno možemo znati tek nakon što ga i isprobamo putem osjetila. Kad znamo da nam se sviđa neki mobitel?

Mobitel ćemo prvo pogledati, zatim opipati kako bismo provjerili kvalitetu izrade, a zatim ćemo uz pritisak poslušati škripi li odnosno kakva je kvaliteta izrade. Nakon vađenja iz kutije osjetit ćemo miris pakiranja, a približimo li mobitel našem nosu, osjetit ćemo i njegov miris. Jedino što nećemo osjetiti je okus, barem ne mi odrasli dok će mala djeca i to napraviti.

 

meanIT Tablet K7 Kids

 

Odlučili smo uposliti naša osjetila kako bismo stvorili mišljenje o novom pametnom telefonu na hrvatskom tržištu – meanIT Smartphone X6. Otvaramo kutiju i odmah osjetimo miris novoga. Zatim vidimo veliki 5,99-inčni ekran u omjeru 18:9. Dakle, radi se o trendovskom, trenutno modernom konceptu izduženog ekrana i dijagonale za koju bismo prije godinu-dvije rekli kako nitko neće htjeti uzeti u razmatranje pri kupnji. Uz naše oči primjećujemo i kako su rubovi oko ekrana vrlo tanki.

Uzimamo pametni telefon u ruke kako bismo osjetili kvalitetu. Nema apsolutno nikakvog škripuckanja kućišta izrađenog od metala na stražnjoj strani i stakla na prednjoj. Možemo birati između crne i zlatne boje. Dakle, iako nećemo zagristi u kućište mobitela s baterijom kapaciteta 3200 mAh, ukus ćemo ispoljiti kroz odabir boje. Sudeći po viđenom, zaključujemo kako imamo ukusa, koji najbliže asocira na okus.

 

 

Isprobali smo svih naših pet osjetila te zaključili kako smo imali dobar predosjećaj kad smo se odlučili otvoriti dvije kutije s telefonima meanIT Smartphone X6, s dvostrukom stražnjom Sony kamerom. S prednje se strane nalazi kamera koja ne samo da radi dobre selfie fotke nego može poslužiti i za otključavanje ekrana prepoznavanjem našeg lica. Imamo i senzor otiska prsta koji očitava papilarne linije na našim prstima. Hm, izgleda da i mobiteli imaju osjetila, a ne samo mi, ljudska bića.

Pin It on Pinterest

Share This