Koliko traje baterija toliko traje i sam mobilni telefon, a vrlo često ne razmišljamo o potrošnji i nepotrebno rasipamo energiju
Jedna od velikih prednosti meanIT pametnih telefona, poput modela Smartphone X4, mogućnost je otvaranja poklopca baterije, zamjena baterije novom ili eventualno rezervnom, ukoliko imamo dvije. Poznato je da se s više ciklusa punjenja kapacitet baterije smanjuje pa stoga nemojte baš svaki dan, po nekoliko puta, puniti bateriju. Prilikom svakog punjenja i pražnjenja litijske baterije gubi se količina napunjenosti koju baterija može zadržati sa sljedećim punjenjem.
Za početak nemojte dopuštati da kapacitet baterije padne na 0 posto. Već na 20 posto treba spojiti punjač, a najbolje bi bilo isključiti punjenje na oko 80 posto. Na taj ćete način dugo zadržati bateriju zdravom jer su prošla vremena kada je baterije trebalo puniti do 100 posto i zatim ih potpuno isprazniti, prije sljedećeg punjenja. Nove baterije nemaju memoriju za kalibraciju, a smatra se kako potpuno pražnjenje baterije na 100%, u usporedbi sa 60%, može prepoloviti životni vijek vaše baterije.
Litij-ionske baterije su pod najvećim opterećenjem kada su potpuno napunjene ili potpuno ispražnjene pa je najbolji pristup djelomično punjenje. Ako vam se čini da je 80 posto malo, prekinite punjenje barem na 90 posto. To znači i da bi trebalo izbjegavati punjenje noću, do jutra. Na taj će se način spriječiti grijanje baterije. Nikako nemojte držati mobitel ispod jastuka, dok se puni, nego na nekom hladnom mjestu, kako bi se toplina lakše raspršila.
Isključite Bluetooth i Wi-Fi te lokacijske usluge ako ih ne koristite svakodnevno. Iako nisu povezani preko ovih tehnologija, uređaj će tražiti dostupne wireless mreže i provjeravati vrlo često. Također, tražit će uređaje na koje je inače spojen preko Bluetootha.
Koristite li digitalnog pomoćnika kao što su Google Assistant, Siri i Bixby? To su korisni alati i pomoću glasa možete ubrzati stvari, ali oni cijelo vrijeme osluškuju ključnu riječ kako bi reagirali na vaš glas. Ili barem onemogućite njihovu funkciju glasovnih naredbi “Hey Siri” ili “OK Google”.
Pripazite na jakost osvjetljenja ekrana i nemojte bespotrebno rasipati svjetlo ukoliko za time ne postoji potreba poput kretanja na otvorenom prostoru, skratite vrijeme isključivanja ekrana na 15 ili 30 sekundi. Razmislite o korištenju tamnog (dark) načina rada uz koji ćete ugodnije gledati u ekran u večernjim satima.
Zadnji komentari